Olejowanie podłogi na tarasie

olejowanie podłogi

Tarasy są jednymi z chętniej wykonywanych elementów towarzyszących domom jednorodzinnym. Możliwość swobodnego wypoczywania w sąsiedztwie domu, w ustronnym miejscu sprzyjającym relaksowi jest marzeniem wielu osób, które nie każdemu się ziści. Budując własny dom warto jednakże zadbać, aby jego częścią był taras. Należy także zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie jego konstrukcji i zabezpieczenie desek tarasowych.

Przygotowanie podłogi na tarasie do olejowania

Podłoga na tarasie najczęściej wykonywana jest z desek. Zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem drewna, wykorzystywanym do tego celu jest sosna. Jest ona bowiem relatywnie tania w zakupie, wygodna w obróbce, niewymagająca w montażu, a przy tym w miarę trwała w użytkowaniu. O ile oczywiście została odpowiednio zabezpieczona. Nie zawsze jest to takie oczywiste, bowiem część wykonawców bardzo nieprofesjonalnie podchodzi do tego etapu budowy tarasu. Czasami więc warto wziąć sprawy we własne ręce i wykonać olejowanie podłogi na tarasie własnymi siłami. Nim się do tego przystąpi należy jednakże odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim należy deski oczyścić z pyłu, kurzu i wiórów, pozostałych po montażu. Dobrze także, aby deski były suche. Gdy te warunki zostaną spełnione można przystępować do prac.

Olejowanie w praktyce

Nakładanie oleju na podłogę tarasową dość mocno różni się od malowania farbą, czy też impregnatem. Olej ma bowiem całkowicie inne właściwości, a przy tym specyficzną konsystencję. Zasadniczo olej nie ma właściwości penetrujących. Wprawdzie wnika on nieco w głąb drewna, jednakże nie na tyle głęboko, aby drewna wchłonęło znaczną jego ilość. Przekłada się to w bezpośredni sposób na wybór techniki malowania. Nie można bowiem, tak jak ma to miejsce w przypadku farby, używać dużej ilości tego środka. Należy delikatnie moczyć pędzel i mocno rozprowadzać olej wzdłuż słojów desek zwracając szczególną uwagę, aby nie tworzyć miejsc o grubszej warstwie impregnatu. Doprowadzi to bowiem do stworzenia powłoki, która w łatwy sposób będzie ulegała zarysowaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *