Złomowanie aut – jak pozbyć się samochodu?

złomowanie aut

Twoje auto nadaje się tylko na złom? W takim przypadku warto zdecydować się na jego złomowanie. To najprostszy sposób, aby pozbyć się niechcianego pojazdu szybko i skutecznie.

Złomowanie pojazdu to usługa, która polega na odebraniu pojazdu od jego dotychczasowego użytkownika, a następnie na jego odpowiednim zdemontowaniu oraz przekazaniu na złom. Wszelkiego rodzaju komponenty, które można odzyskać czy wykorzystać ponownie, są wtedy demontowane z pojazdu. Takie stacje demontażu pozwalają na zezłomowanie każdego samochodu – niezależnie od jego stanu technicznego. Jak dokładnie odbywa się złomowanie aut i gdzie można skorzystać z tego rodzaju usługi? Zapraszamy do sprawdzenia!

Jak przeprowadza się złomowanie aut?

Gdy chcemy zezłomować auto, musimy zebrać odpowiednie dokumenty, które będą potrzebne do realizacji tej procedury. Do zezłomowania pojazdu będziemy potrzebowali następujących dokumentów:

  • dowód osobisty albo inny dokument potwierdzający tożsamość
  • dowód rejestracyjny samochodu
  • karta pojazdu – gdy była wydana, ewentualnie inny dokument, który potwierdza dane z dowodu rejestracyjnego

Pojazd przeznaczony do złomowania powinien posiadać także numer VIN lub też numer nadwozia, ramy albo podwozia. Następnie złomowane auto odbierane jest przez pracownika punktu, a klient otrzymuje odpowiednie potwierdzenie zezłomowania pojazdu w trzech egzemplarzach. Jeden z nich przeznaczony jest dla wydziału komunikacji – na jego podstawie składa się wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kierowca otrzymuje także pieniądze za złomowane auto. Najczęściej jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale w niektórych przypadkach, na przykład wtedy, gdy pojazd nie będzie kompletny, punkt może pobrać dopłatę.

Gdzie można wykonać złomowanie aut?

Jeżeli chcemy zlecić złomowanie auta, wówczas adresy punktów, które zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług, możemy znaleźć już teraz przez internet. Pamiętajmy o tym, aby wybierać wyłącznie legalne punkty zajmujące się złomowaniem samochodów. Adresy auto złomów można znaleźć już teraz także przez internet.