Ile kosztuje pomoc prawnika?

Z usług prawnych najczęściej korzystamy rzadko. Pojawiają się jednak takie sytuacje, gdy wizyta w kancelarii prawnej jest niezbędna. Na jakie wydatki należy się wtedy przygotować?

Wiele osób obawia się bardzo wysokiego rachunku za korzystanie z usług prawnych. W rzeczywistości jednak wcale nie muszą być one związane z tak wysokimi wydatkami. Co więcej, wybrane osoby mogą skorzystać z nich za darmo.

Koszty pomocy prawnej w kancelarii

Koszty, jakie może naliczyć prawnik w Krakowie – https://www.przebindowski.com.pl/ czy też w innym mieście, zależne są głównie od charakteru oraz od rozległości prezentowanego przez klienta problemu. Przykładowo, uzyskanie porady prawnej to zwykle wydatek wynoszący około 100-200 złotych. Kwota będzie podobna przy napisaniu pisma. Reprezentacja przed sądem to już wyższy wydatek, który może wynieść kilkaset złotych, a niekiedy nawet ponad tysiąc złotych. Gdy klient chce uzyskać pomoc w rozwodzie, średnio zapłaci za nią około 750 złotych. Sprawy o zapłatę w postępowaniu cywilnym są regulowane przez wysokość wartości zapłaty. Gdy jest to kwota w przedziale od 5000 do 10000 złotych, koszt minimalny to około 1200 złotych za sprawę. Dokładne informacje o cenach można uzyskać podczas spotkania z prawnikiem. Niektóre kancelarie prezentują także wybrane stawki usług prawnych na swoich stronach internetowych.

Prawnik pro bono – bez dodatkowych opłat

Warto także wskazać, że niektóre osoby potrzebujące porady prawnej nie muszą płacić za pomoc prawną. Jest to możliwe w kancelariach świadczących swoje usługi pro bono, a także w innego rodzaju instytucjach, na przykład w uniwersyteckich poradniach prawnych znajdujących się w całym kraju. Darmowa pomoc prawna udzielana jest również w punktach znajdujących się w gminach lub przy urzędach miasta. Można otrzymać w nich poradę prawną oraz otrzymać pomoc w napisaniu pism. To usługa dostępna za darmo dla wybranych osób, w tym tych do 26. roku życia i powyżej 65. roku życia, kombatantów, weteranów, osób z Kartą Dużej Rodziny, w obliczu klęsk żywiołowych i katastrof.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *