Oringi – wszechstronne uszczelki o kształcie pierścieni

oringi

Dobra uszczelka powinna dokładnie łączyć z sobą dwie płaszczyzny, aby w ten sposób zapobiegać pojawieniu się pomiędzy nimi jakichkolwiek wolnych przestrzeni mogących prowadzić do przecieków. Takie właściwości posiadają także oringi – uszczelki w kształcie pierścieni, które są powszechnie używane w wielu dziedzinach przemysłu.

Czym są oringi?

Oringi, które nazywane są także pierścieniami uszczelniającymi lub uszczelkami pierścieniowymi, posiadają kształt pierścienia, a dokładnie torusa. Tego typu materiały uszczelnieniowe występują w różnych wielkościach – ich wymiary są określane przez średnicę sznura oraz przez średnicę wewnętrzną. Ze względu na swoją budowę oringi – https://www.uszczeltech.pl/oferta/oringi.html są bardzo skutecznymi materiałami uszczelniającymi. Działają samoczynnie pod wpływem pojawienia się ciśnienia – dochodzi wtedy do powstania wysokiej siły uszczelniającej, która jest tym wyższa, im wyższe jest ciśnienie, którym poddawana jest uszczelka. Dodatkowo, ze względu na swój jednorodny kształt oringi powodują rozchodzenie się ciśnienia w każdym kierunku, dlatego też zapewniają szczelność na całym swoim obwodzie.

Z jakich materiałów wykonuje się oringi?

Oringi to uszczelki, które produkowane są głównie z tworzyw sztucznych zaliczanych do elastomerów. Są to różne gatunki gum oraz silikonów, na przykład NBR, HNBR, SBR, EPDM. Materiały stosowane do produkcji oringów różnią się swoimi właściwościami fizycznymi i chemicznymi, w tym między innymi odpornością na konkretne rodzaje chemikaliów, niskie i wysokie temperatury, dzięki czemu można dopasować je konkretnie do danego miejsca użycia.

W jakich branżach najczęściej stosuje się uszczelki typu oring?

Takie uszczelki mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też można spotkać się z nimi w różnych branżach. Najczęściej oringi kojarzone są jako uszczelki samochodowe, które odpowiadają za szczelność układów stosowanych w pojazdach. Również wykorzystywane są w maszynach, a także w instalacjach, w tym także w instalacjach sanitarnych, klimatyzacyjnych.

Gdzie można kupić uszczelki oring?

Uszczelki tego rodzaju można kupić w wielu sklepach. Są one oferowane na sztuki oraz w zestawach zawierających różne rozmiary uszczelek. Także można kupić je jako dedykowane do konkretnego zastosowania, na przykład do uszczelniania układów w danym modelu samochodu. Gotowe uszczelki oringi można kupować w sklepach stacjonarnych, w tym w sklepach motoryzacyjnych, budowlanych, a także oferowane są one w sklepach internetowych. Firmy wytwarzające uszczelki typu oring mogą również wykonać je na indywidualne zamówienie klienta, gdy dobór gotowej uszczelki nie jest możliwy.