Kiedy warto wybrać się z samochodem na przegląd?

serwis ford katowice

Samochód to urządzenie, które powinno działać niezawodnie. Nie każdy kierowca jest jednak specjalistą w dziedzinie motoryzacji, dlatego warto systematycznie korzystać z przeglądów. Kiedy warto wybrać się na taki przegląd auta? Aby sprawdzić, czy samochód działa poprawnie, konieczne jest udanie się do dobrego serwisu samochodowego. Jego pracownicy będą mogli wtedy dokładnie zapoznać się z pojazdem oraz skontrolować go od A do Z.

Rodzaje przeglądów samochodowych

Przeglądy samochodowe to różne rodzaje kontroli, kore można podzielić na kilka kategorii. Nie należy stosować ich zamiennie, ponieważ każda z nich ma inny zakres oraz cel.

Przeglądy pojazdów można podzielić na dwie kategorie:

  • badanie techniczne samochodu – przegląd techniczny
  • badanie okresowe samochodu – przegląd okresowy
  • badanie gwarancyjne samochodu – przegląd gwarancyjny

Przegląd techniczny to obowiązkowe badanie samochodu, które odbywa się w określonych w przepisach terminach. Nowe auta badane są po 3 latach, potem po 2 latach, a następnie po roku. Każde auto musi posiadać aktualne badania techniczne. Z kolei przegląd okresowy to przegląd niezależny od technicznego, ale może on go poprzedzić. Takie badanie można wykonać w dowolnym terminie wtedy, gdy kierowca chce sprawdzić, czy z jego samochodem wszystko działa prawidłowo. Badania gwarancyjne dotyczą z kolei samochodów będących jeszcze na gwarancji. Producent wymaga wtedy regularnych przeglądów, by utrzymać ochronę gwarancyjną. Najczęściej trzeba wykonywać je co roku.

Przegląd okresowy – kiedy warto z niego skorzystać?

Wobec tego przeglądy techniczne oraz gwarancyjne wykonuje się w wyznaczonych terminach. Gdy z kolei chodzi o przeglądy okresowe, tutaj ich częstotliwość zależna jest już od klienta.

Na przegląd okresowy warto wybrać się:

  • przed badaniami technicznymi
  • przed wyjazdem w dłuższą trasę
  • gdy pojazd zaczyna sprawiać problemy
  • po zakupie używanego samochodu
  • przed sprzedażą własnego auta

W trakcie przeglądu okresowego serwisant dokładnie kontroluje pojazd. Prowadzi się wtedy diagnostykę komputerową, a także sprawdza poszczególne elementy i układy pojazdu. Przegląd może włączać też wymianę filtrów i olejów oraz płynów eksploatacyjnych. Gdy potrzebny jest profesjonalny przegląd, warto wybrać dobry serwis Ford Katowice to jedna z najlepszych ofert w tym mieście. Warto wcześniej umówić się na wykonanie przeglądu okresowego swojego samochodu, aby mieć pewność, że serwis będzie miał wtedy wolne stanowisko. Można robić to także telefonicznie. Zadbaj o bezpieczeństwo i komfort podróży i korzystaj z regularnych przeglądów swojego samochodu!