Prowadzenie książki przychodów i rozchodów w biurze rachunkowym. Czy warto?

biura rachunkowe warszawa centrum

Przedsiębiorcy mogą wprawdzie samodzielnie prowadzić swoje sprawy księgowe, ale często zlecają je zewnętrznym firmom, które mają w tym zakresie większe doświadczenie. Wśród popularnych usług znajduje się prowadzenie KPiR, czyli podatkowej książki przychodów i rozchodów.

Obsługa KPiR – księgi przychodów i rozchodów

Księga, inaczej książka przychodów i rozchodów jest dokumentem stosowanym przy bieżącym ewidencjonowaniu operacji gospodarczych oraz do ustalania podstawy opodatkowania. To najczęściej wybierana forma prowadzenia księgowości, która związana jest z rozliczeniami na zasadach ogólnych – są one dla większości przedsiębiorców najbardziej korzystne. Samodzielne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów może być skomplikowane, a także bardzo czasochłonne. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców zleca takie usługi w ramach outsourcingu zewnętrznym firmom – są to biura rachunkowe Warszawa Centrum jest tylko jedną z lokalizacji, gdzie można otrzymać ich wsparcie.

Jakie usługi może zaoferować biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe może zapewnić swoim klientom kompleksową pomoc związaną z prowadzeniem działalności pod kątem formalnym. Wówczas przedsiębiorca może skoncentrować się na swoich celach, a sprawy techniczne – wypełnianie ksiąg, rozliczanie podatków, kontakty z urzędami – pozostawić specjalistom. Przedsiębiorcy prowadzący książki przychodów i rozchodów mogą otrzymać w biurach rachunkowych pełną obsługę dotyczącą tej formy rozliczeń.

Zakres świadczonych usług:

  • systematyczne ewidencjonowanie dowodów księgowych w księdze podatkowej przychodów i rozchodów
  • przygotowywanie rejestrów VAT oraz deklaracji VAT
  • sporządzanie obowiązkowego pliku JPK, w plików JPK_VAT, JPK_PKPIR, JPK_FA
  • wyliczanie zaliczek na podatek dochodowy
  • sporządzanie rocznych deklaracji PIT
  • przygotowanie dokumentów do założenia działalności gospodarczej – wniosek do CEIDG, VAT-R, zgłoszenie do ZUS

Gdy przedsiębiorca zatrudnia pracowników, biuro rachunkowe może zaoferować mu także obsługę kadrowo-płacową.

Ile kosztuje obsługa KPiR w biurze?

Koszty związane z obsługą podatkowej księgi przychodów i rozchodów w biurze rachunkowym nie są związane z wysokimi wydatkami. Gdy chodzi o biura rachunkowe Warszawa Centrum – effepro.eu oraz w innych większych miastach, także koszty nie są zaporowe. Najczęściej obsługa książki podatkowej rozpoczyna z wymienionymi powyżej usługami rozpoczyna się od około 199 złotych miesięcznie. Obsługa kadrowo-płacowa płatna jest dodatkowo. Z dokładną ofertą biur rachunkowych oferujących obsługę KPiR można zapoznać się na ich stronach internetowych.